Anlamsızlık Duygusu Nedir?

Anlamsızlık duygusu; günümüzde gittikçe artan, sıkça karşılaştığımız duyguların başında gelir. Anlamsızlık çok güçlü bir duygudur, insanları çok rahatsız eder. İnsanlar aslında özünde çok hiperaktiftir, hareketlidir.  Kişinin hedefleri bittikçe, arama duygusu bittikçe anlamsızlık duygusu gelir. Bazen kişi bu duyguyla başa çıkamayarak kendine zarar verme eğiliminde olabilir. Anlamsızlık duygusuna dayanamayan kişi bağımlılık yapan maddelere yönelebilir, kendine zarar verebilir, intihar düşüncesi olabilir çünkü bu duyguyu çok rahatsız edici bir duygudur.

Anlamsızlık duygusunun kaynağı çocukluk yaşantısıdır. Anlamsızlık duygusunu bugün yaşıyorsanız çocukluğunuzda da zaman zaman bu duyguyu yaşadığınız anılar vardır. Yani yukarda söylediğim şeyleri yaşadığınızda zihniniz çocuklukta yaşanan anlamsızlık duygusu olan anılarla bağlantı kurar ve her şey size saçma gelir.

Anlamsızlık duygusu bazen size ait değildir. Çocukluğunuzda size bakım veren bakıcı her kimse anne, teyze vs bu kişilerin anlamsızlık duyguları vardır. Bu duyguları size yüklemeye çalıştıkları anılar vardır. Bu anıların çalışılması ve içindeki duygunun boşaltılması gerekir.

  • Anlamsızlığı tetikleyen monoton yaşamaktır. Yaptığınız bir şey çok iyi bile gelse zaman zaman ondan vazgeçmek, hayatınızda yenilikler, yeni şeyler yapmak çok iyi gelir.
  • Çocukluğunuzda, ergenliğinizde yaşadığınız anlamsızlık duygularının anılarıyla bağlantı kurmak. Anlamsızlık duygusu çok güçlü bir duygu olduğu için bunu kendi kendinize yapmak zordur. Bununla ilgili bir psikoterapistten destek alabilirsiniz. Emdr tekniğiyle çocukluğunuzda yaşadığınız anlamsızlık duygularının anılarını hatırlarsınız ki bu anılar bilinçdışına bastırılmış anılardır çoğu zaman. Hatırladığınız bu anıların duygularını eft tekniğiyle boşaltırsınız.
  • Kendinize iç odaklı hedefler koyun. Bazı insanlar stressiz ve gürültüsüz bir yaşamı hedefler, bazı insanlar işinde başarılı olmayı hedefler, bazı insanlar büyük bir aşk yaşamayı hedefler. Herkes kendine özel ve eşsizdir. O yüzden dünyada ne kadar çok insan var o kadar çok yaşama nedeni vardır. Dış odaklı hedeflerinizin yanında kendinize iç odaklı hedefler koyun. Bunun için kendinize şu soruları sorup cevaplarını uygulayın. Hayatın ‘seni canlandırdığını’ hissettiğin şeyler ne? Neyi yaparken kendin gibi hissediyorsun? (neyi yaparsan kendin gibi hissedersin). Kendin için ne yaparsan hayatını renk katmış olursun? İç sesinize güvenin.

Anlamsızlık duygusu sizi rahatsız etmeye başladıysa ya da günlük yaşamınıza olumsuz etkileri olmaya başladıysa, çözüm için bir uzmandan destek almanız gerekmektedir.

Kaynakça: gulcemyildirim.com.tr